Yeni Zelanda Şarapları

Paylaş:

1990 yılına kadar süpermarketlerde şarap satılmayan bir ülkenin, bugün Sauvignon Blanc üzümünden ürettiği beyaz şaraplarla Loire Vadisi’nin tahtını salladığına inanmak hayli güç.

 

Dünyadaki şarap bağlarının en güneydekileri, coğrafi olarak adeta izole edilmiş bu adada bulunur. Kuzey ve Güney Ada olarak iki bölüme ayrılan Yeni Zelanda, bulunduğu konum itibariyle oldukça serin ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yine de üzümlerin olgunlaşması için yeterli ısılara ulaşan bağ bölgelerine sahiptir. Serin ve ılıman iklimin bir araya gelmesiyle, hem beyaz hem de siyah üzümleri yetiştirmek mümkün olabilmektedir.

 

Son yirmi yılda şaşırtıcı bir hızla gelişen şarap endüstrisi, bu kısa süre içinde dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Bu başarıda en büyük pay ise kuşkusuz Sauvignon Blanc üzümüne ait.

 

Yeni Zelanda’da üretilen Sauvignon Blanc şarapları kendilerine has egzotik meyve aromaları ve sahip oldukları canlı asiditeyle oldukça iddialı ve çekici. Chardonnay, Riesling ve Sémillon da Yeni Zelanda’da başarılı sonuç veren beyaz üzümlerden. Müller-Thurgau üzümü de 1960’lardan kalan bir alışkanlıkla halen bağlarda görülmekte.
Kırmızı şaraplar henüz beyazlar kadar dikkat çekici değilse de özellikle, ılıman iklimi olan Kuzey Ada bölgesindeki bağlarda yetişen Cabernet Sauvignon ve Pinot Noir üzümleri umut verici şaraplar veriyor.

 

KUZEY ADA
Ülkenin iki büyük CO (Certified Origin) bölgesinden biri olan Kuzey Ada, ülkenin en sıcak bölümüdür. Yine de sıcaklık Kutup Denizi’nin etkisi sebebiyle yüksek ısılara çıkacak düzeyde değildir. Bölge aynı zamanda oldukça yağışlıdır ve verimli topraklara sahiptir. Bu durum, kolay içimli meyvemsi şaraplar üretmekte bir sorun yaratmazken, Cabarnet ve Chardonnay üzümlerinden elde edilecek gövdeli ve iddialı şaraplar için çok da uygun şartlar sunmaz. Bu soruna çözüm arayan üreticiler, özellikle Hawkes Bay bölgesinde, yoğun çakıllı ve verimi düşük nehir yataklarında bağlar oluşturma yoluna gitmişlerdir. Böylelikle Cabarnet Sauvignon için Yeni Zelanda’nın en uygun bölgesi burası olmuştur. Merlot da bu bölgede iyi sonuçlar verir ve Cabarnet ile birlikte kupajlarda kullanılır. Beyaz üzümlerde ise en baskın olan Chardonnay’dir. Kuzey Ada’nın en güneyinde yer alan bölümlerinde Pinot Noir çok iyi sonuçlar vermekte ve giderek dünyanın iddialı Pinot Noir bölgelerinden biri haline gelmektedir.

 

Kuzey Ada’nın öne çıkan üreticileri; Brookfields, Esk Valley, Ngatarawa, Villa Maria, Waimarama, Ata Rangi, Martinborough, Corbans, Montana, Revington, Collards, Goldwater, Peninsula ve Te Montu’dur.

 

GÜNEY ADA
Yeni Zelanda’yı şarap dünyasında fark edilir bir ülke konumuna getiren Sauvignon Blanc şarapları, ülkenin daha soğuk olan Güney Ada bölgesinden gelmektedir. 1970’lerin başından başlayarak yoğunlaşan bağcılık çalışmaları bu bölgede çok kısa bir sürede şaşkınlık verici sonuçlar vermiştir. Marlborough’da yetiştirilen Sauvignon, bugün dünyanın en iyileri arasında gösterilmektedir. Güney Ada soğuk iklim nedeniyle temel olarak beyaz üzüm bölgesidir. Sauvignon dışında, yağlı Chardonnay’ler ve kıymetli Riesling’ler de yetişir.
Önemli üreticiler; Cloudy Bay, Corbans, Delegats, Giesen, Nautilus, Neudorf, St. Helena ve Wairau River.